Přinášíme vám opět pohled na zážitky ze soustředění. První turnus se nám velice vydařilo počasí, které přálo odpoledním aktivitám mimo penzion. V tomto turnuse jsme si udělali celodenní výlet na řeku Mumlavu, kde jsme došli až skoro k samému prameni. Cílem byl srub „Krakonošova snídaně“. Druhý turnus jsme si naopak zajeli na exkurzi do Harrachovských skláren. Poté jsme se opět vydali na blízkou Mumlavu na Čertovy hrnce, kde jsme se naobědvali a tím výlet zakončili. Vzhledem k ohlasu již máme zamluvené dva turnusy pro rok 2013, máte se tedy na co těšit .

Info o Mumlavě:
Pramení (jako Velká Mumlava) v trojúhelníkovém území na Mumlavské louce mezi vrcholy Okolík, Kotel a Lysá hora. Řeka po opuštění náhorní pláně protéká kaňonovitým údolím, které se nazývá Mumlavský důl. U místa zvaného Krakonošova snídaně se k Velké Mumlavě přidává Malá Mumlava a o něco níže se ještě do Mumlavy přidávají potoky Smrková strouha a Vosecká strouha. Asi jeden kilometr před Harrachovem padá z výšky deseti metrů Mumlavský vodopád a v korytě voda vyhloubila obří kotle tzv. Čertova oka (Čertovy hrnce).

Harrachovská sklárna Novosad a syn
je soukromá nejstarší sklárna v Čechách. Byla založena před rokem 1712 na jilemnickém panství hrabat Harrachů. Zachoval se zde tradiční způsob výroby. Unikátní 100 let stará historická brusírna skla, která je poháněná transmisemi a vodní turbínou. Vše je v téměř původní podobě a plně funkční. Sortiment výroby tvoří luxusní nápojové sklo, užitkové sklo a křišťálové lustry. V roce 2002 byl přímo v areálu sklárny přistaven minipivovar s restaurací. Zde se naskýtá vyhlídka do hutní haly s pecemi a tak náštěvníci mohou shlédnout skláře přímo při práci.

Soustředění Vysoké nad Jizerou, 7. – 21. 7. 2012